גט לחומרא

לעיתים עת בני זוג יהודי שלא נישאו בהליך יהודי דתי, ובחרו להינשא בנישואים אזרחיים או לחיות יחד ללא נישואים כידועים בציבור, או נפגעי נסיבות מיוחדות אחרות אותן נציג במאמר זה נדרשים לגט לחומרא – שינתן מאת הרבנות. ואף שלא רצו או חשבו להידרש לכך, אלא בבסיס מחשבתם עמדה המחשבה כי עת ירצו להיפרד, לא יצטרכו לבוא לעניין המוסדות הדתיים של הרבנות ויוכלו ללכת איש לדרכו. אולם, לא כך היא – נראה כי למרות זאת כן ידרשו לגט בחסות הרבנות. גט לכל דבר ועניין אך שונה – גט לחומרא.  ובאלו תנאים יידרש ומה ההבדל בינו ובין גט רגיל.

החוק בישראל קובע:

יש לדעת כי הסמכות לדון בגירושין עצמם בישראל מסורה לבית דין דתי באופן בלעדי, ובמקרה של יהודים, לבית הדין הרבני. כך שכל עניין הגירושין נמצא בסמכותה הבלעדית!

מהו גט לחומרא?

מדובר בגט על דרך ההחמרה, אשר מכונה גם גט מספק או גט פיטורין. גט לחומרא יינתן כדי להסיר ספק בקשר לנישואין, שלא באמת התכוונו להם, או שלא נעשו על פי ההלכה. מדובר בגט שניתן ליתר בטחון לצורך הזהירות ומניעת חשש עתידי. על פי ההלכה ההודית ישנן מספר דרכים לקדש את האישה: 

  • קידושי ביאה – קידושין שנעשים באמצעות יחסי אישות
  • קידושי כסף – באמצעות כסף או מתנה שוות כסף.
  •  וקידושי שטר – באמצעות שטר אירוסין.

משמעות מתן גט לחומרא היא הרצון למנוע ספק ולו הקל שבקלים, שמא בני הזוג נשואים או היו נשואים גם אם לא ממש נישאו והכל לפי החשש שמא זהו גט שניתן במקרים מיוחדים, שבהם הנישואין מראש לא היו כשרים או נעשו שלא לפי ההלכה. ההלכה דורשת פירוד בין בני זוג נשוי, בביצוע טקס של גט בביה"ד הרבני, אך זוגות שלא נשאו על פי המסורת היהודית ובכל זאת מעוניינים לבוא בברית הנישואין בעתיד, לאחר שנפרדו, יאלצו לבצע  "גט לחומרה". שעניינו הסרת הספק, כך שיהיה ברור שאתם בסטטוס לא נשואים. גם אם עברתם טקס נישואין אזרחי בחו"ל, תאלצו לעבור טקס של "גט לחומרה", שמא באופן כלשהו עשויים אתם להיחשב נשואים.

 גט לחומרא מתי ובאלו נסיבות?

  • כאשר יש ספק ביהדותו של בן הזוג – כאשר בעיני הרבנות מתעורר ספק ביחס ליהדות בן הזוג, או כאשר בני הזוג נישאו בחול.
  • נישואים אזרחיים בחול – למרות שאלו נישואים אזרחיים, הרי שבעיני ההלכה היהודית יחשבו כקידושין.
  •  קיום יחסי אישות בין בני הזוג בעיני היהדות מהווים קידושין. שכן אחת הדרכים לקידושין ביהדות ב"ביאה" בקיום יחסי מין. כך יוצא שאף ידועים בציבור שלא נישאו בשום מסגרת דתית או אזרחית, אך חיים יחד כזוג יצטרכו גט לחומרא.
  • במקרים בהם עשוי לעלות חשש לממזרות. בית הדין עשוי להורות על סידור גט, כאשר הגט ייעשה לחומרא. 
  • בסיטואציה בה אין שום כוונה ממשית, אלא בדרך של בדיחות הדעת, בה גבר בנוכחות שני עדים אומר לאישה "הרי את מקודשת", יש בכך משום סיכוי לנישואים תקפים.

 

מה ההבדל בין גט לחומרא וגט רגיל

עקרונית מבחינת הפרוצדורה והתוקף ההלכתי זהו גט לכל דבר ועניין, נפתח תיק גרושים בבית הדין הרבני. ברם, גט לחומרא קל יותר למימוש והשגה מגט רגיל. זאת, כפי שקורה לעיתים קרובות במצבים הללו, עת האישה שזקוקה לגט לחומרא נקלעת למצב של מצוקה בשל סרבנות גט, מניעה, עיכוב הגט בשל היעדרותו של הבעל, או כאשר הבעל אינו בר דעת – בית הדין הרבני ייטה לוותר על הגט לחומרא, ויכריז עליה כפנויה! וזאת למנוע מצב של עגינות ובכך יקל עליה מאוד. כמו כן במצבים בהם בן הזוג נוקט באמצעים כוחניים כנגד בת הזוג, בניגוד לנישואים ע"פ ההלכה, ייטה בית הדין, לוותר על הגירושים הללו ולהכריז על ביטול הנישואים כאמור פרקטיקה ייחודית לעניין זה. אם יווצר חשש לממזרות, כלומר האישה הביאה לעולם ילד מגבר אחר בטרם קיבלה את הגט לחומרא מבעלה – הרי שגם במקרה דנן יבחר בית הדין בפרשנות שתבטל את תוקף הנישואין ואת הצורך בגט, וזאת כדי להימנע מהכרזה על ממזרות שהינה בעייתית ביותר.

 

האם בגט לחומרא מקנה זכויות של גרושה?

חשוב לדעת כי בעניין של גט לחומרא, בית הדין ידון רק במתן גט מחמת הספק, ולא בנושאים אחרים הקשורים לנישואין. האישה איננה זכאית למזונות כפי אישה נישאה על פי ההלכה היהודית. ובשל כך, נדרש מראש בהסכם גירושין שקיבל תוקף של פסק דין מבית המשפט לענייני משפחה – להסדיר את עניין המזונות, המדור, משמורת על הילדים, חלוקת הרכוש וכל עניין אחר. 

משרד עורכי דין מזרחי & מויאל ושות'

שתפו את הטור

המשרד מזרחי & מויאל ושות' נוסד על ידי עורך הדין אריק מויאל בשנת 2006 עורך דין בעל תואר ראשון בהצטיינות ותואר שני ( LL.M)
המשרד מתמחה בדיני מקרקעין, דיני משפחה, צוואות, ירושות, עזבונות.

משרדנו נותן ליווי ויעוץ בהתנדבות בשי"ל נשר. עו"ד דוד מזרחי מעביר הרצאות בנושא יפוי כוח מתמשך, צוואות, ירושות ומוסמך על ידי האפוטרופוס לערוך יפוי כוח מתמשך.

משרדנו עורך עשרות יפויי כוח מתמשך ואף לעיתים מגיע לבתי אבות ולבית הלקוח.

טורים נוספים

דיני משפחה

רוצים להתגרש? לא חייבים לרוץ לעו"ד !!!

רוצים להתגרש? לא חייבים לרוץ לעו"ד !!! כעת נציג בפניכם דרך המוזילה עליות בצורה משמעותית ידעתם שיש הליך שנקרא ישוב סכסוך?? כיום, תחילת הדיונים בענייני

דילוג לתוכן