ארגוני מעסיקים

במסגרת שיתוף ידע מקצועי משפטי להלן טור על ארגוני מעסיקים אשר עשוי לסייע רבות למעסיקי עובדים אשר לוקים בחסר בעניין זה.

מהו ארגון מעסיקים?

ארגון מעסיקים הוא ארגון חזק ועוצמתי. עסקינן בקבוצת מעסיקים בעלי אינטרס אשר שחברו יחדיו לשם עיסוק בעניינים  המשותפים לאותם מעסיקים, בדגש על ניהול משא ומתן קיבוצי אל מול ארגוני העובדים הממשלה וכל גורם אחר.

מי הם ארגוני המעסיקים בישראל?

התאחדות התעשיינים- היא ארגון המעבידים, לשכת המסחר התאחדות האיכרים, לשכת המסחר של תל אביב, מרכז השלטון המקומי ארגון מעבידים של הרשויות המקומיות.

מה ממניע להקים ארגונים אלו?

ארגונים אלו הוקמו מתוך כוונה לשמור על האינטרסים של אותם אלו שנמנים על ייצוגם ולא לשם שמיים. טיפול בנושאים חוצי ענפים מתאגדים ארגוני מעסיקים לארגון-גג המייצג ארגוני מעסיקים רבים מעניק לגופים אלו כוח עוצמתי רב שיוצר יכולת להשפיע ולהכתיב בהתאם לאג'נדה אותה מייצגים.

מה מעמדם של ארגונים אלו?

לארגונים אלו מעמד בעולם העבודה של מדינת ישראל. דיני העבודה בישראל לדוגמת חוק הסכמים קיבוציים תשי"ז-1957, , מקנים סמכויות לארגוני מעסיקים אלו. הפסיקה של בתי הדין לעבודה בישראל, שהתייחסו לחוקים אלה קבעו שורה של מאפיינים לארגון מעסיקים, וכללם:

  1. כי מדובר בארגון אשר לו תקנון שמסדיר את פעולתו, ואשר משמש לו גורם הסמכה כי הארגון רשאי לדון בהסכמי עבודה ובתנאי השכר והעבודה של אלו אשר מועסקים במסגרת מקומות עבודה של  מעבידים אלו החברים בארגון.
  1. מדובר בארגון שהינו ארגון קבע ולא זמני.

תשלום דמי טיפול מקצועי לארגון מעבידים

כפי שעלה במאבק של "השולמנים" שהתרעמו על ארגוני המעבידים אשר גובים  דמי טיפול וחברות ממעסיקים שונים. אפילו אם הם לא ממש חברים בארגונים אלו. זאת משום שיש לארגונים אלו הרשאה בחוק לחייב מעסיקים שונים. ככל  וארגוני המעבידים מגיעים פעמים רבות בעקבות משא ומתן להסכם קיבוצי עם ארגוני עובדים בדמות הסתדרות העובדים. כך שבהסכמים כאלו, יתכן שתיקבע חובת מעביד לשלם לארגון המעבידים עבור דמי טיפול של ארגון מקצועי.

מהי הסמכות החוקית לגביית כספים אלו?

מהות הדרישה כלפי המעסיק לגביית כספים אלו, למרות שאינו חבר בארגון – הוא בצו הרחבה של שר העבודה והרווחה, שמחיל את ההסכם הקיבוצי על כל המעבידים בתחומי עיסוק מסוימים או באזורים מסוימים.

בניגוד לתשלום לארגון עובדים כגון ההסתדרות בו נדרשת הסכמת העובד לגביית בתשלום, הרי שבעניינו לא נדרשת הסכמת המעסיק בהינתן צו הרחבה של השר על ענף עיסוקו העיקרי.

האם להתעלם מדרישת התשלום?

בכן ממש לא! התעלמות מדרישת ארגון המעבידים עלולה להביא את הארגון להגיש כתב תביעה בבית הדין לעבודה כנגד מעסיק שאינו משלם. דבר שיחייב את המעסיק להגיש כתב הגנה, כי אחרת יהא התובע זכאי לקבל פסק דין בהעדר הגנה; גם אם יוגש כתב הגנה הרי שעומדת לארגון הגנת החוק בעניין זה.

האם ניתן לשנות את זאת או לעשות משהו?

ובכן כן ניתן לעשות! בבואנו לטפל בכך, נבדוק את הפרמטרים הבאים שככל ולא יעמדו הרי שכך נוכל לדחות את התביעה:

נבדוק האם פנה ארגון המעבידים למעביד, לפני הגשת התביעה? האם אכן עוסקת החברה בתחום הנזכר בצו ההרחבה, האם חל צו ההרחבה על האזור שבו נמצאת החברה. האם למעסיק חברות בארגון מעבידים אחר, האם צורפו כל מסמכים נדרשים לכתב התביעה? האם גובה דמי הטיפול שנתבע הוא  לפי התקנות או שיש חריגה מדמי הטיפול הקבועים בחוק?

שתפו את הטור

המשרד מזרחי & מויאל ושות' נוסד על ידי עורך הדין אריק מויאל בשנת 2006 עורך דין בעל תואר ראשון בהצטיינות ותואר שני ( LL.M)
המשרד מתמחה בדיני מקרקעין, דיני משפחה, צוואות, ירושות, עזבונות.

משרדנו נותן ליווי ויעוץ בהתנדבות בשי"ל נשר. עו"ד דוד מזרחי מעביר הרצאות בנושא יפוי כוח מתמשך, צוואות, ירושות ומוסמך על ידי האפוטרופוס לערוך יפוי כוח מתמשך.

משרדנו עורך עשרות יפויי כוח מתמשך ואף לעיתים מגיע לבתי אבות ולבית הלקוח.

טורים נוספים

דיני משפחה

רוצים להתגרש? לא חייבים לרוץ לעו"ד !!!

רוצים להתגרש? לא חייבים לרוץ לעו"ד !!! כעת נציג בפניכם דרך המוזילה עליות בצורה משמעותית ידעתם שיש הליך שנקרא ישוב סכסוך?? כיום, תחילת הדיונים בענייני

דילוג לתוכן