מסגולות הורית

" מסגולות הורית "

מדובר בכלי, באמצעי, במכשיר תומך החלטה, אשר תפקידו לסייע לשופט או לדיין בית הדין הרבני, להתגבר על ההתלבטות שעומדת בפניה, ביחס לשאלה היכן מי יקבל משמורת על הקטין כאשר בני הזוג עומדים בפני פירוד או גירושין, זאת – כאשר שני ההורים לכאורה נראים כשירים לכך במידה שווה, או כאשר עולה שאלה לגבי אחד מן ההורים ונדרש לבדוק זאת.

מי מורה על הבדיקה?

בית משפט לענייני משפחה או בית דין רבני.

מתי תידרש?

באימוץ ילדים – לא ניתן לקבל פסק דין המכריז על ילד כבר אימוץ מבלי להוכיח את העדר המסוגלות ההורית של ההורים הביולוגיים.

ילדים בסיכון – כשהילדים הוצאו ממשפחות המוצא שלהם בשל היותם בסיכון.

בגירושים – במחלוקת בין הורים מתגרשים או נפרדים על משמורת ילדים או חלוקת האחריות ההורית ביניהם, כאשר שני ההורים מבקשים משמורת על הקטינים.

 

האם קביעת מסוגלות הורית היא פרמננטית או מוגבלת בזמן?

ההורים יבדקו ביחס לכושרם הנפשי והמנטאלי, יכולתם הכלכלית- לרבות כושר השתכרות בהווה ובעתיד, אירועי העבר ותסקירי סעד. המסוגלות ההורית הינה אלמנט שעשוי להשתנות עם השנים ככל שהילד גדל ומתבגר. כאשר הילד פעוט הוא עשוי להסתפק בחום, אהבה, בגד ומזון. צרכים אלו משתנים לגבי ילד בגיל ההתבגרות, כי אז הוא נזקק לתמיכה נפשית במצבים קשים בהם הוא עשוי לפגוש בבית הספר או במסגרת חברתית או להצבת גבולות חינוכיים. אי לכך, כל יכולת או העדר יכולת של הורה נבחנת בהתייחס לגילו של הילד, לצרכים שלו ולמצבו בתקופה הרלוונטית לבדיקה.

מהן הבעיות הכרוכות בשימוש במבחני מסוגלות הורית?

בדיקת המסוגלות ההורית נערכת לרוב על ידי פסיכולוגים קליניים. הקריטריונים למבחנים אלו אינם ברורים וההכרעה הופכת אף קשה יותר מקום ששני ההורים נמצאים כשירים ואז נדרש ביהמ"ש לקבוע מי יהא משמורן טוב יותר עבור הילדים או יזיק פחות להתפתחותם. יתרה מכך, לבדיקות הללו, אין מתכונת אחידה, תקן או כלים אובייקטיבים ברורים וקבועים לעריכת המבדק, אין תוקף מדעי מוכח לתקפותם של המבדקים, ואין בסיס קבוע או הסמכה ספציפית של מומחים לתחום הזה.  ישנה חשיבות מכרעת לרקע עריכת מבחנים אלו, לנסיבות המקרה, עילת ההפניה ומאפייני האישיות של כל הורה.  לאלו השפעה מכרעת על אופן עריכת המבחנים, משך המבחנים והתוצאות המתקבלות בסופו של ההליך הבדיקה.

האם מבחנים אלו שנעשים להורים, מחוץ לסביבתם הטבעית, הרחק מהמקום בו גדלים הילדים, מבלי שנבחן הקשר בינם לבין הילדים באופן שוטף ולאורך זמן, האם אכן מבחנים אלו הם שיכולים לתת אינדיקציה ממשית על היכולת האותנטית של ההורה למלא אחר הצרכים האמיתיים בפן הנפשי רגשי והפיזי של הילד? פעמים רבות, שאלת המסוגלות ההורית מוכרעת, כאשר שני ההורים הם אנשים נורמטיביים  אשר אוהבים את ילדיהם ומנהלים איתם קשר איכותי ואוהב.

במקרים אלה, כאשר ברור ששני ההורים יכולים לקבל לידיהם את המשמורת על הילדים, יקבל אותה זה שמסוגלותו ההורית נתפסת כמפותחת יותר. פעמים יתכן הדבר רק בשל חיבור אישי טוב יותר לאנשי המקצוע, או רק משום שהיה ערוך יותר מההורה האחר, או משום שהוא פחות ביישן ומתקשר יותר מהאחר. ייתכן שבשעת המבדק ההורים חווים לחץ, בלבול קושי ומצוקה, הם נתונים בעיצומו של משבר חריף ומצבם אינו משקף את המצב הטבעי והשגרתי, פרטים חשובים ומשפיעים על רמת המבדק ותוצאותיו!

לכן, חשוב להיערך למבחני המסוגלות ההורית מראש על מנת לדעת כיצד להתנהל במסגרתם, בדיוק כמו שנערכים לכל מבחן אחר בחיים.

אינדיקציה לגבי מקרי קיצון

מבחני מסוגלות הללו נותנים מענה בעיקר למקרים קיצוניים שבהם ברור כי לאחד ההורים מסוגלות הורית נמוכה כמו במקרים של אלימות, התמכרות, עבריינות, בעיה נפשית קשה.

 

חזקת גיל הרך אינה חזות הכול!

עוד יודגש, כי חזקת הגיל הרך – עקרון הקובע, כי יש להותיר את הילד אצל אימו עד גיל 6, אף היא מושפעת מהמסוגלות ההורית, במקרה שנקבע כי אין לאם מסוגלות הורית, הרי בית המשפט ייטה להעניק משמורת לאב, למרות גיל הקטין מתחת לגיל 6.

רצון הילד 

בית המשפט נוטה להסתמך על רצון הילד ובכך נוצרות בעיות לא מעטות, מידת ההשפעה של כל אחד מההורים עליו, מידת היכולת הקוגניטיבית והרגשית של ילד לעניין המשמורת, להבחין בין אם הילד מביע העדפה בלבד או התנגדות מוחלטת לאחד ההורים כי אז ייטה בית המשפט לתת משקל רב יותר לרצונו של הילד.

משרד עורכי דין מזרחי & מויאל ושות' 

שתפו את הטור

המשרד מזרחי & מויאל ושות' נוסד על ידי עורך הדין אריק מויאל בשנת 2006 עורך דין בעל תואר ראשון בהצטיינות ותואר שני ( LL.M)
המשרד מתמחה בדיני מקרקעין, דיני משפחה, צוואות, ירושות, עזבונות.

משרדנו נותן ליווי ויעוץ בהתנדבות בשי"ל נשר. עו"ד דוד מזרחי מעביר הרצאות בנושא יפוי כוח מתמשך, צוואות, ירושות ומוסמך על ידי האפוטרופוס לערוך יפוי כוח מתמשך.

משרדנו עורך עשרות יפויי כוח מתמשך ואף לעיתים מגיע לבתי אבות ולבית הלקוח.

טורים נוספים

דיני משפחה

רוצים להתגרש? לא חייבים לרוץ לעו"ד !!!

רוצים להתגרש? לא חייבים לרוץ לעו"ד !!! כעת נציג בפניכם דרך המוזילה עליות בצורה משמעותית ידעתם שיש הליך שנקרא ישוב סכסוך?? כיום, תחילת הדיונים בענייני

דילוג לתוכן